Pismo do Prezydenta RP
Jego Ekscelencja
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Bronisław Komorowski
Pałac Prezydencki
Krakowskie Przedmieście 46/48
00-047 Warszawa
Szanowny Panie Prezydencie,
Ogólnopolskie Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej, będące federacją 23. hospicjów domowych działających na terenie całego kraju, pragnie wyrazić swój żal i niepokój w związku z zagrożeniami, jakie stwarza dla działalności hospicjów, wejście ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej.
Zapisy prawne tej ustawy zawarte w Art. 2 ust 1 p.8; Art. 16 ust. 1 oraz Art.106 ust. 3 p.1 w proponowanym aktualnie brzmieniu zagrażają istnieniu i funkcjonowaniu hospicjów dziecięcych. Zapisy te wymagają nowelizacji, w terminie do 30 czerwca 2012 roku.
OFPOP zwraca się do Pana Prezydenta z apelem o interwencję i zaangażowanie się w proces konsultacji zmierzających do wprowadzenia niezbędnych dla zachowania istnienia hospicjów nowelizacji.
W poniedziałek 20 lutego 2012 roku Forum Hospicjów Polskich przesłało propozycje zmian w ustawie, z prośbą o podjęcie inicjatywy legislacyjnej do Ministra Zdrowia i do Rzecznika Praw Obywatelskich, a także do wiadomości Ministra Pracy i Polityki Społecznej i Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz prośbę o poparcie starań o dokonanie zmian w ustawie do Zespołu ds. Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej powołanego przez Ministra Zdrowia.
Apelujemy do Pana Prezydenta w imieniu naszych podopiecznych - terminalnie i przewlekle chorych dzieci, których życie i stan każdego dnia zależą od jakości świadczeń i pomocy medycznej jakie otrzymują. W imieniu ich rodziców, rodzeństwa i nauczycieli, którzy znajdują oparcie w codziennej pomocy hospicjów dziecięcych. W imieniu wszystkich obywateli, którzy co roku przekazują 1 % swojego podatku ponieważ ich celem jest niesienie pomocy cierpiącym, niewinnym dzieciom. Prosimy o dołożenie wszelkiego wysiłku i należytej staranności, aby wprowadzić nowelizacje, które umożliwią hospicjom w całej Polsce niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, jak czynią to dzisiaj.
Jeżeli nowelizacja ustawy zostanie dokonana do 30 czerwca 2012 r. - hospicja będą mogły działać tak jak działają dotychczas.
Jeżeli do zmian nie dojdzie to wtedy:
- stowarzyszenia, fundacje i osoby kościelne będą zmuszone prowadzić działalność leczniczą w formie działalności gospodarczej, czyli nie będą mogły przekazywać na opiekę hospicyjną świadczoną przez lekarzy i pielęgniarki środków z 1%, a otrzymane na nią darowizny księgowane jako przychody będą musiały być opodatkowane,
- stowarzyszenia i fundacje oraz osoby kościelne będą nadal starały się pozyskać fundusze z 1%, aby dzięki niemu można było prowadzić działalność na rzecz chorych ale tylko w zakresie pomocy społecznej, charytatywnej, edukacyjnej, opieki nad rodzinami i osobami osieroconymi,
- sparaliżowana zostanie działalność hospicjów i innych placówek pozarządowych, świadczących usługi lecznicze, wiele z 150 hospicjów zlikwiduje opiekę hospicyjną zaprzestając bezpłatnej pomocy medycznej chorym w ostatnim okresie życia, a zwłaszcza nieubezpieczonym i bezdomnym, których liczba pod opieką hospicyjną z roku na rok wzrasta.
- w Polsce zostanie w majestacie prawa uniemożliwiona wszelka działalność charytatywna i non-profit w opiece zdrowotnej, innymi słowy to likwidacja organizacji pozarządowych w dziedzinie prozdrowotnej
- spowoduje to także dalsze uprzedmiotowienie osób chorych i zupełne zepchniecie ich na margines życia społecznego
Dlaczego hospicja nie mogą prowadzić opieki hospicyjnej jako gospodarczej:
- Opieka hospicyjna, która od 30 lat pozwala ofiarowywać wszechstronną pomoc osobom w ostatnim okresie życia według zasad określonych w idei hospicyjnej jest opieką bezpłatną i obejmowani są nią wszyscy, którzy wymagają tej opieki: ci którzy mają ubezpieczenie zdrowotne i ci bez ubezpieczeń zdrowotnych, bezdomni i samotni, w liczbie zawsze większej niż wynika to z podpisanego kontraktu z NFZ. Dlatego też potrzebne są dodatkowe środki finansowe, które hospicja otrzymują od ludzi dobrej woli i z odpisów podatkowych 1%.
- Jako organizacje pozarządowe posiadające status organizacji pożytku publicznego prowadzące dotychczas opiekę paliatywną i hospicyjną jako zadanie publiczne w dziedzinie promocji i ochrony zdrowia zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. nr 234, poz. 1536 z póź. zm.) stowarzyszenia i fundacje nie mogą prowadzić działalności gospodarczej jako działalności głównej. Oświadczenia o tym, że działalność gospodarcza ma bardzo niewielki wymiar składają członkowie zarządów organizacji pozarządowych posiadających status OPP w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Propozycje zmian tych trzech artykułów ustawy zostały wypracowane przez Forum Hospicjów Polskich, dzięki współpracy z prawnikami trzech kancelarii:
- Spółki Prawniczej r. pr. adw. prof. Hubert Izdebski I & Z Adw. Jerzy Kaczorek spółka cywilna R. pr. Jan Zieliński w Warszawie z dnia 16 stycznia 2012 r., prawników Uniwersytetu Warszawskiego,
- Kancelarii Adwokackiej, Adw. Ignacy Chwesiuk w Lublinie z dnia 20 stycznia 2012 r. przy udziale Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,
- Biura Prawno-Legislacyjnego Uniwersytetu Warszawskiego z kierownikiem dr Ryszardem Tupinem,
a także prawników wspierających swoją wiedzą poszczególne hospicja.
OFPOP popiera zaproponowane zmiany i liczymy na aktywność Pana Prezydenta w działaniu na rzecz przeprowadzenia nowelizacji.
Ufamy, że do 30 czerwca 2012 roku uda się zakończyć proces legislacyjny uwzględniający proponowane nowelizacje, dzięki którym dziecięce hospicja domowe będą mogły jak dotąd nieść bezpłatną pomoc terminalnie i przewlekle chorym dzieciom. W przeciwnym razie, wiele organizacji nie będzie mogło dalej funkcjonować, a chorzy mogą zostać pozbawieni niesionej przez hospicja profesjonalnej opieki medycznej.
W imieniu Rady Ogólnopolskiego Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej.
O. dr Filip Leszek Buczyński
Przewodniczący Rady OFPOP